środa, 16 lutego 2022

Przetwarzanie gumy na papier

Biotechnolodzy i papiernicy z Politechniki Łódzkiej opatentowali metodę przetwarzania gumy na papier. W ten sposób można zamienić zużyte opony w opakowanie biodegradowalne.

Naukowcy wykorzystali aktywność szczepu bakterii Lactiplantibacillus plantarum do wytwarzania biocelulozy. W procesie tym bakterie czerpią energię z odpadu gumowego.
Jednak ze względu na dużą retencję wody oraz niezadowalające właściwości wytrzymałościowe celuloza bakteryjna nie nadaje się do produkcji papieru. Wobec tego zespół opracował specjalny kompozyt – mieszaninę celulozy roślinnej i bakteryjnej, poprawiając cechy fizykochemiczne otrzymanego w ten sposób papieru, który staje się nieprzepuszczalny dla powietrza i jest biodegradowalny. 

Struktura papierowego kompozytu z celulozy bakteryjnej i włókien sosny, zdjęcie spod mikroskopu skaningowego; fot. Politechnika Łódzka

Struktura papierowego kompozytu z celulozy bakteryjnej i włókien sosny, 
widok pod mikroskopem skaningowym; fot. Politechnika Łódzka

Zdaniem twórców, otrzymany papier może znaleźć zastosowanie do wytwarzania opakowań, które mogą zastąpić plastik.  Nad metodą pracowali: dr hab. inż. Tomasz P. Olejnik, dr hab. inż. Katarzyna Śliżewska, dr inż. Marta Pietras  oraz dr inż. Magdalena Kmiotek z Politechniki Łódzkiej. Nowatorskie rozwiązanie chronione jest kilkoma patentami.

źródło: papnaukawpolsce.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz