czwartek, 24 marca 2011

Telewizja satelitarna dla początkujących

Do odbioru kanałów telewizji satelitarnej (w skrócie TV sat) potrzebny jest tuner (odbiornik), czasza antenowa (tzw. talerz, najlepiej o średnicy 90 cm), konwerter (mocowany przed czaszą), kabel antenowy, dwie złączki typu F (montowane na obydwu końcówkach kabla antenowego) oraz ewentualnie uchwyt do montażu anteny. Powyższe elementy można kupić także w zestawie.

Odbiór programów 
Standardowo tuner odbiera kanały z satelity Hot Bird i/lub Astra. Bez opłaconego abonamentu u jednego z operatorów platform cyfrowych tj. CANAL+, Cyfrowy Polsat, TNK w tunerze dostępne będą kanały telewizyjne i radiowe FTA (Free To Air czyli darmowe). Obecnie z satelity Hot Bird 13'E można odbierać następujące darmowe programy polskojęzyczne: TVP INFO, 4FUN TV, MUSIC BOX POLSKA, 4FUN DANCE, GOLD TV, NUTA TV, POWER TV, ESKA TV EXTRA, STARS TV, POLO TV, TELE 5, POLONIA 1, TVP POLONIA, TVS, TVC, TBN POLAND, TV OKAZJE, ANTENA oraz z polskimi napisami: TV5 MONDE EUROPE (obecnie napisy niedostępne). Natomiast z satelity Astra 19.2'E można odbierać TV TRWAM. 

Uniwersalny konwerter satelitarny (Universal LNB) pozwala na odbiór sygnału z jednego satelity na jednym odbiorniku. W celu odbioru transmisji z dwóch satelitów np. Hot Bird i Astra (bez montowania obrotnicy) należy zastosować konwerter typu Monoblock single zamiast konwertera uniwersalnego. Ten sam efekt można uzyskać za pomocą układu tzw. "zeza" i co najważniejsze, nie trzeba ograniczać się do dwóch satelitów. Natomiast odbiór programów z jednej anteny satelitarnej na dwóch tunerach uzyskujemy montując konwerter typu twin. Analogicznie do odbioru sygnału z dwóch satelitów na dwóch odbiornikach stosujemy konwerter typu Monoblock twin. Można również rozważyć zakup obrotnicy, która pozwala na odbiór sygnału z wielu satelitów. Wiąże się to również zakupem większej czaszy antenowej. 

Montaż i ustawienie anteny 
Po podłączeniu zestawu do telewizora należy ukierunkować antenę na wybranego satelitę (np. przy użyciu kompasu lub zerkając na ustawienie anten w sąsiedztwie). Następnie regulujemy śrubami polaryzację poziomą (H) i pionową (V) tj. od słów horizontal i vertical. Do pomiaru jakości i siły cyfrowego sygnału stosujemy odpowiedni miernik. W przypadku, gdy jest on niedostępny można ukierunkować antenę wybierając w menu tunera opcję siła/moc sygnału. Wówczas jedna osoba ustawia i przykręca antenę, a druga obserwuje na ekranie telewizora wskazania siły i jakości sygnału, aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Gdy mamy już poprawny sygnał przystępujemy do przeszukania transponderów na wybranym satelicie (np. Hot Bird). Dokonujemy tego wybierając z menu odbiornika skanowanie automatyczne.

Tunery zakupione od operatorów platform cyfrowych posiadają zaprogramowane fabrycznie listy kanałów, które można aktualizować co jakiś czas wybierając opcję skanowania automatycznego. W niektórych typach odbiorników zakupionych u powyższych operatorów mogą występować ograniczenia przeszukiwania transponderów tylko do zaprogramowanej listy kanałów. Można to zmienić wybierając w menu skanowanie wszystkich kanałów. Szczegóły znajdziemy w instrukcji odbiornika.

Transponder jest podstawowym elementem satelity telekomunikacyjnego. Na jednym satelicie montuje się zazwyczaj od 20 do 100 transponderów, a zastosowanie cyfrowej kompresji danych umożliwia przesłanie przez jeden transponder kilku kanałów telewizyjnych, wielu programów radiowych oraz dodatkowych usług na jednej fali nośnej. Telewizyjne programy satelitarne dla Europy są nadawane w zakresie częstotliwości od 10,95GHz do 11,70GHz – zwanym Q-Band. źródło

Na rynku polskim znajdziemy całą gamę odbiorników satelitarnych. Najogólniej można zastosować następujący podział:
- tunery SD (Standard Definition - standardowa rozdzielczość)
- tunery HD (High Definition - wysoka rozdzielczość)
- tunery combo (odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T i satelitarnej).
Obecnie stosowane formaty kompresji cyfrowych sygnałów telewizyjnych to MPEG-2 i MPEG-4. Prawie wszystkie dostępne na rynku tunery TV sat posiadają możliwość odbioru obydwu formatów. Jednakże należy zauważyć, że starsze tunery do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) odbierały tylko format MPEG-2 (szczególnie te kupione na zachodzie oraz odbiorniki będące integralną częścią starszych telewizorów LCD i plazmowych). Natomiast obowiązujący format dla nadawców NTC w naszym kraju to MPEG-4.
Odbiorniki satelitarne posiadają wbudowane gniazda do umieszczenia karty. Np. oznaczenie CA oznacza czytnik kart chipowych, CI - gniazdo na kartę umieszczoną w dodatkowej kieszeni (tzw. moduł CAM od Conditional Access Module). Wybrane systemy kodowania sygnału satelitarnego to: Nagra (Cyfrowy Polsat), Seca (CANAL+), Conax (n, TNK).

Szczegóły techniczne odbiorników i inne przydatne informacje znajdziemy m.in. na poniżej wymienionych  witrynach internetowych.

Oznaczenia
DVB-S - Digital Video Broadcasting-Satelite (satelitarna telewizja cyfrowa),
przydatne linki: dipol hollex satkurier
DVB-T - Digital Video Broadcasting-Terrestial (naziemna telewizja cyfrowa).
W przypadku braku wiary w umiejętność samodzielnej instalacji TV sat należy skontaktować się z firmą zajmującą się montażem zestawów satelitarnych.

[aktualizacja artykułu w dniu 16.02.2022]

4 komentarze:

  1. A według mnie warto postawić na firmę Davbol (www.davbol.pl).

    OdpowiedzUsuń
  2. Uważam, że lepiej zainwestować w telewizję satelitarną niż tylko polegać na naziemnej bo jednak będzie dostęp do większej ilości kanałów. Na https://ivel.pl/ można znaleźć rozwiązania od cenionych producentów jeśli chodzi o telewizję satelitarną

    OdpowiedzUsuń
  3. Polecam gorąco produkty od firmy Davbol www.www.davbol.pl - anteny najwyższej klasy za niewielkie pieniądze.

    OdpowiedzUsuń