czwartek, 16 czerwca 2011

Polska metoda produkcji paliwa z dwutlenku węgla – biopaliwa II generacji

Firma EkoBenz sp. z o.o. z Lublina zajmuje się badaniami nad innowacyjnym biopaliwem i jego wdrożeniem na polski rynek. Głównym koordynatorem projektu jest prof. Dobiesław Nazimek kierownik Katedry Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) - wynalazca procesu sztucznej fotosyntezy, pozwalającego na stosunkowo tanie wytwarzanie benzyny i oleju napędowego z CO2.

Pomysł firmy EkoBenz polega na produkowaniu benzyny syntetycznej i oleju napędowego z alkoholu. Technologię opracował prof. Dobiesław Nazimek z UMCS w Lublinie oraz dwaj przedsiębiorcy - Stanisław Jabłoński oraz Waldemar Zaniuk. Proces produkcji polega na zsyntetyzowaniu metanolu z wody i dwutlenku węgla przy udziale katalizatorów i głębokiego promieniowania ultrafioletowego. Następnie otrzymany alkohol jest separowany i sprzęgany do wyższych węglowodorów – benzyny i oleju napędowego.

Na wdrażanie tej nowej technologii wytwarzania czystego paliwa do silników spalinowych firma EkoBenz uzyskała dotację unijną.

Patent i wdrożenie. W zbudowanym laboratorium zostanie uruchomiona instalacja pilotażowa, produkująca ponad 750 tys. litrów paliwa rocznie, sprawdzanego w specjalnych pojazdach. Ten etap prac testowych ma się zakończyć w tym roku uzyskaniem odpowiednich certyfikatów jakościowych, niezbędnych do uruchomienia produkcji, a później sprzedaży. Druga część projektu to instalacja przemysłowa, budowana od połowy 2011 do połowy 2012 r. Od lipca 2012 r. planowane jest uruchomienie normalnej produkcji. Docelowo w 2015 r. rafineria będzie wytwarzać 31 mln litrów biopaliwa, którego zaletą jest nieszkodliwość dla silnika – do procesu technologicznego nie wprowadza się siarki i azotu. Cała inwestycja zamknie się w kwocie 37,9 mln zł.

Każdego roku Polska emituje do atmosfery około 340 milionów ton CO2. Gdyby udało się zagospodarować zaledwie 10 % tego gazu, zyskalibyśmy paliwową niezależność.

Źródło:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz