czwartek, 9 czerwca 2011

Naziemna telewizja cyfrowa (NTC, DVB-T)

DVB-T - Digital Video Broadcasting-Terrestial czyli naziemna telewizja cyfrowa to standard telewizji cyfrowej nadawanej z nadajników naziemnych. W Polsce do połowy 2013 roku telewizja cyfrowa zastąpiła całkowicie telewizję analogową czyli tę odbieraną teraz za pomocą zwykłej anteny i telewizora. 

Korzyści z wprowadzenia DVB-T: a) większa liczba kanałów, b) nadajniki dzięki emisji cyfrowej mogą transmitować większą ilość programów telewizyjnych i radiowych w obrębie jednego kanału. Obecnie na jednym kanale możemy oglądać jeden program. W przypadku emisji cyfrowej na jednym kanale można odbierać jeden tzw. multipleks czy zestaw kilku kanałów telewizyjnych w tym również programy w jakości HD. c) zdecydowanie lepsza jakość obrazu i dźwięku. Emisja cyfrowa zapewnia idealną jakość obrazu i dźwięku. Oglądając cyfrowy obraz nie zobaczymy "śnieżenia" czy "odbić", które często powodują duży dyskomfort w oglądaniu tradycyjnej telewizji analogowej. W obrazie cyfrowym tego typu zjawiska nie występują. Dźwięk w DVB-T przesyłany jest również cyfrowo w najwyższej jakości. Dodatkowo możemy odbierać wielokanałowy (przestrzenny) dźwięk Dolby Digital.

Programy naziemnej telewizji cyfrowej
Oferta DVB-T składa się z następujących kanałów: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Regiony, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Kultura, TVN, TVN Siedem, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, Puls, Puls 2, Eska TV, Polo TV, TTV i ATM Rozrywka.

Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej
WAŻNE! W Polsce obowiązuje standard kodowania MPEG4 (H.264). Tylko sprzęt wyposażony w tuner (odbiornik) umożliwiający dekodowanie MPEG4, będzie w stanie odbierać DVB-T.

Aby odbierać telewizję naziemną DVB-T potrzebny będzie:
telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T lub tuner telewizyjny z dekoderem DVB-T (tzw. Set Top Box czyli odbiornik naziemnej telewizji cyfrowej) lub zewnętrzna bądź wewnętrzna karta telewizyjna do komputera z możliwością odbioru DVB-T. 
Sprzęt z tunerem MPEG2 będzie mógł odbierać sygnał MPEG4 jeżeli ma możliwość przekodowania MPEG-4 do MPEG-2. Taką możliwość mają np. niektóre telewizory wyposażone w złącze CI. 

Wykaz programów NTC nadawanych w skali ogólnopolskiej wg poszczególnych multipleksów:


MUX 1: TV Trwam, TVP ABC, Stopklatka TV, Fokus TV, ANTENA, Eska TV, TTV, Polo TV;

MUX 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, PULS 2, TV4, TV6;

MUX 3: TVP1 HD, TVP2 HD, TVP 3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport HD; 

MUX 8: WP, Metro, Zoom TV, Nova TV, TVP Kobieta, TVP Kultura

Istnieją również multipleksy lokalne.


Całkowite wyłączenie analogowej naziemnej transmisji programów telewizyjnych w Polce i zastąpienie jej transmisją cyfrową nastąpiło  31 lipca 2013 r.
 
 
na podstawie informacji ze strony: telewizja-cyfrowa
przydatne linki:  ntvc emitel


[AKTUALIZACJA 16.02.2022 r.]
 

W roku 2022 nastąpi przełączenie na naziemnej telewizji cyfrowej drugiej generacji (DVB-T2).  

Dekodery w standardzie H.265/HEVC gotowe są do odbioru DVB-T2, która już niebawem będzie jedynym obowiązującym standardem transmisji sygnału cyfrowego w Polsce.

Obecnie nadawane są kanały na multipleksie  DVBT-2 test TVP: TVP Kobieta, TVP Kultura, TVP Dokument, TVP Rozrywka

Planowane terminy przełączeń sygnału telewizyjnego DVB-T na DVB-T2/HEVC w 2022 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz