środa, 1 czerwca 2011

Zastosowanie zmiennego pola magnetycznego w medycynie

Działanie zmiennych pól magnetycznych na organizmy żywe w dzisiejszej medycynie jest bardzo szeroko badane, a ich wprowadzenie do klinik poparte zostało wieloma badaniami, wyjaśniającymi wpływ tego pola na mechanizmy funkcjonowania układów żywych. W Polsce sztandarową postacią w tej dziedzinie jest prof. zw. n. med. Aleksander Sieroń.

Zjawisko oddziaływania zmiennych pól magnetycznych o niskiej częstotliwości (ang. Extremely Low Frequency Magnetic Fields – ELF-MF) związane jest ze specyfiką organizmu człowieka i z fizycznymi parametrami pola. Do tych parametrów zaliczyć należy: indukcję magnetyczną, kształt pola oraz jego częstotliwość.

Te elementy składowe powodują końcowy efekt biologiczny ELF-MF będący pochodną oddziaływania na:
- nieskompensowane spiny magnetyczne pierwiastków diamagnetycznych i paramagnetycznch oraz wolnych rodników.
- ciekłe kryształy pochodzenia cholesterolowego, które występują w większości błon komórkowych, a które wykazują zmianę charakterystyki pod wpływem działania zmiennego pola magnetycznego.
- wpływ na prądy jonowe i będące ich pochodną wygenerowane potencjały błonowe.

Liczne publikacje z ostatnich lat wskazują, że zmienne pole magnetyczne wykorzystywane jest w kompleksowym leczeniu wielu chorób tj.: układu nerwowego, narządu wzroku, górnych dróg oddechowych, płuc, układu krążenia, przewodu pokarmowego, skóry i tkanek miękkich. Natomiast oddziaływanie zmiennych pól magnetycznych na organizmy żywe powoduje następujące efekty: polepszenie procesu utylizacji tlenu oraz oddychania tkankowego, działanie wazodilatacyjne i angiogenetyczne, nasilenie procesów regeneracji tkanek miękkich, przyśpieszenie procesu zrostu kostnego, działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, działanie analgetyczne.

Początkowo terapia zmiennym polem magnetycznym (magnetoterapia) miała duże wartości indukcji pola magnetycznego i stosowanie jej w obszarze głowy nie było do końca znane i poparte odpowiednimi badaniami. Po wprowadzeniu magnetostymulacji zaczęto stosować pole o niskiej wartości indukcji zawierające się w przedziale od 30 do 100 μT. Jak wynika z dostępnej literatury niskie wartości zmiennego pola magnetycznego stosowane są w leczeniu rożnych zmian i schorzeń w obrębie głowy.

Pola magnetyczne towarzyszą wszystkim zjawiskom elektrofizjologicznym. Organizm człowieka również podlega działaniu zmiennego pola magnetycznego. Na przestrzeni wielu lat bytowania na ziemi wskutek długotrwałej interakcji organizm wytworzył mechanizmy adaptacyjne umożliwiające właściwy przebieg procesów elektrofizjologicznych w tkankach i narządach przy ekspozycji na stałe pole magnetyczne ziemi. W ciągu ostatnich kilkuset lat zmniejszyła się jego siła nawet o 50%, w związku z czym niektórzy badacze uważają że u większości ludzi występują objawy niedoboru naturalnego pola magnetycznego, które obejmuje: brak energii, bóle głowy, mięśni, bezsenność, zaburzenia czynnościowe układu nerwowego, rzutuje na stan przedmiotowy chorych, przyspiesza wystąpienie niektórych schorzeń, stąd coraz częściej włącza się pole magnetyczne niskiej częstotliwości jako fizykalny czynnik leczniczy u ludzi.


Artykuł powstał na podstawie:
Zastosowanie zmiennego pola magnetycznego w medycynie
Zmienne pole magnetyczne w leczeniu depresji lekoodpornej
Zastosowanie zmiennego pola magnetycznego w stomatologii w warunkach uzdrowiska
Nowa koncepcja uzwojenia wzbudząjacego pole magnetyczne w zastosowaniu do magnetoterapii

1 komentarz:

  1. Interesujący tekst. Naprawdę bardzo interesujący. Prosiłbym o więcej:)



    http://www.strongmagnetsdiscount.co.uk/

    OdpowiedzUsuń