niedziela, 8 września 2013

Ekologiczna technologia odzysku metali z odpadów elektronicznych

Spółka ECOBACK w pionierski sposób otwiera w Europie drzwi do ekologicznego odzysku metali z odpadów elektronicznych. Dzięki współpracy z Partnerem projektu: Uniwersytetem Technologiczno – Humanistycznym w Radomiu, możliwe jest wykorzystanie potencjału naukowego przy rozwijaniu skomplikowanej technologii.

Efektem wielomiesięcznej pracy będzie w pełni bezemisyjna linia produkcyjna wyposażona w najnowocześniejsze maszyny umożliwiające optymalny recykling. Dynamiczny rozwój projektu umożliwiło dokładne rozpoznanie możliwości technologicznych oraz wsparcie środkami unijnymi.

Przyjmując unijne dofinansowanie, Pełnomocnik firmy ECOBACK, Piotr Mikołajczyk podkreślił, że sytuacja na rynku przerobu towarów elektronicznych w Polsce jest znacznie inna od sytuacji na rynkach europejskich: W krajach „starej Unii” przerabia się od 60 do 95% (Szwecja) odpadów elektronicznych, odzyskując miedź, złoto, srebro oraz stop ołowiu i cyny. Dodatkowo powstała po odseparowaniu metali masa plastikowa zasila przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją masy drogowej (bitumicznej) gdyż dodatek plastiku i gumy polepsza warunki jazdy oraz skraca drogę hamowania, w szczególnie na mokrej nawierzchni. W naszym kraju przemysł odzysku istnieje w bardzo ograniczonym stopniu. Wynika to z zapóźnienia technologicznego.

więcej na stronach: mazowia.eu i ecoback.pl