wtorek, 26 marca 2013

Prototyp polskiego samochodu elektrycznego

Wiele wskazuje na to, że wkrótce będziemy się mogli cieszyć rdzennie polskim, elektrycznym samochodem z prawdziwego zdarzenia. Projekt takiego pojazdu powstał właśnie w Agencji Rozwoju Regionalnego MARR S.A. z Mielca.

W stworzenie prototypu o nazwie ELV001 zaangażowanych było wiele lokalnych firm. Większość podzespołów powstało w polskich zakładach Car Technology Production i KOMEL. Montaż prototypu powierzono znanej każdemu miłośnikowi roadsterów firmie Leopard. Aż 90 proc. podzespołów opracowano i wyprodukowano w Polsce.

więcej na interia.pl

niedziela, 3 marca 2013

Ładowanie baterii falami radiowymi i WiFi

Dennis Siegel, student niemiecki, wynalazł urządzenie przechwytujące z otoczenia pole elektromagnetyczne emitowane przez fale radiowe i WiFi. Następnie urządzenie konwertuje to pole na prąd elektryczny w taki sposób, że zostaje ono zmagazynowane w ogniwach baterii.

Istnieją dwa typy tego urządzenia służące do wychwytywania dwóch rodzajów pól elektromagnetycznych: mniejsze urządzenie jest odpowiednie do niższych częstotliwości poniżej 100Hz stosowanych w sieciach ogólnego zasilania (50/60Hz, 16,7Hz) oraz większe urządzenie, odpowiednie do niższych i wyższych częstotliwości  takich jak transmisje radiowe (~100MHz), sieci GSM (900/1800MHz) aż do Bluetooth i WLAN (2,4GHz).

Koncept wynalazku zajął drugie miejsce w tegorocznym konkursie technologii mediów cyfrowych organizowanym przez Uniwersytet w Bremie. W trakcie eksperymentu wynalazca udowodnił, że po jednym dniu ładowania możliwe jest zmagazynowanie energii elektrycznej zdolnej do naładowania baterii typu AA.

więcej na: zmianynaziemi.pl
źródło: activistpost.com